Jak podgrzewać ciepłą wodę – podgrzewacz przepływowy czy pojemnościowy?

To jedno z pierwszych pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć przy zakupie podgrzewacza.

Grzanie przepływowe sprawdza się tam, gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest niewielkie, a punkt czerpalny znajduje się blisko podgrzewacza. To też dobry wybór przy ograniczonej przestrzeni, np. w niedużych mieszkaniach, gdzie po prostu trudno byłoby pomieścić urządzenie pojemnościowe.

Jeżeli chodzi o dom jednorodzinny z kilkorgiem mieszkańców, to jedynie podgrzewacz pojemnościowy daje pewność, że ciepłej wody w kranie nie zabraknie. Może to być zasobnik współpracujący z kotłeminstalacją słoneczną lub pompą ciepła, ale również autonomiczny podgrzewacz opalany gazem. W przypadku wszystkich podgrzewaczy pojemnościowych duży zapas uzyskanej ciepłej wody pozwala na jednoczesne korzystanie z niej z wielu punktów czerpalnych. Należy tylko właściwie dobrać pojemność zbiornika oraz zadbać o podłączenie cyrkulacji – i mamy zapewniony komfort ciepłej wody o stabilnej temperaturze zaraz po odkręceniu kranu.

Przy doborze wielkości należy wziąć pod uwagę ilość domowników, przyzwyczajenia (preferują kąpiel w wannie czy pod prysznicem? jaką temperaturę ma mieć woda?), a także ilość łazienek i wielkość wanny. Do współpracy z kolektorami słonecznymi czy pompami ciepła potrzebna jest większa pojemność zbiornika.

Wybierając podgrzewacz trzeba też wziąć pod uwagę takie jego cechy jak materiał, z którego jest wykonany (a co za tym idzie, jego trwałość i odporność na korozję) oraz klasę energetyczną. Warto sprawdzić, czy wymiennik wymaga wymiany anody ochronnej.

podgrzewacz przepływowy czy pojemnościowy