Jak dobrać zasobnik ciepłej wody użytkowej w zależności od rodzaju źródła ciepła?

Ciepła woda w zasobniku może być podgrzewana bezpośrednio (np. przy pomocy palnika gazowego) lub pośrednio, korzystając z zewnętrznego źródła ciepła.

Łatwym i efektywnym sposobem na podgrzanie wody jest wykorzystanie kotła centralnego ogrzewania. Woda w wymienniku cwu jest w takim przypadku podgrzewana przez wodę kotłową, przepływającą przez wężownicę lub tak zwany płaszcz. Chcąc łatwo podgrzewać wodę poza sezonem grzewczym należy wybrać modele z mufą na grzałkę elektryczną.

Do instalacji solarnych najczęściej wybiera się wymienniki z dwiema wężownicami, przy czym jedną podłącza się do kolektora, a drugą do innego źródła ciepła, zazwyczaj kotła co.

Zbiornik do pomp ciepła musi być dedykowany do tego konkretnego źródła ciepła  – ponieważ czynnik grzewczy ogrzewany przez pompę ciepła osiąga niższą temperaturę niż w przypadku ogrzewania kotłem co, powierzchnia wężownicy powinna być większa.

Konwencjonalna energia elektryczna do grzania cwu, ze względu na wysoką cenę, traktowana jest raczej pomocniczo. Sytuację zmieniły ogniwa fotowoltaiczne. Wybierając wymiennik do współpracy z instalacją fotowoltaiczną możemy zdecydować, czy będzie to grzanie autonomiczne, czy wykorzystamy również energię elektryczną z sieci (taki zasobnik wymagał będzie przynajmniej dwóch grzałek) czy inne źródła ciepła (np. wymiennik z wężownicą lub płaszczowy z dodatkową mufą na grzałkę).

Bez względu na rodzaj zasilania, wybierając wymiennik trzeba wziąć pod uwagę takie jego cechy jak materiał, z którego jest wykonany (a co za tym idzie, jego trwałość i odporność na korozję) oraz klasę energetyczną. Warto też sprawdzić, czy warunki gwarancji wymagają wymiany anody ochronnej lub płatnych przeglądów.

Jak dobrać zasobnik ciepłej wody