Co to są instalacje hybrydowe

Jest to rozwiązanie polegające na wykorzystaniu dwóch różnych źródeł ciepła, może to być połączenie źródła odnawialnego z tradycyjnym kotłem np. gazowym, może to być również wykorzystanie dwóch źródeł odnawialnych, np. pompy ciepła i kolektora słonecznego. Takie rozwiązania pozwalają zoptymalizować produkcję ciepła w różnych warunkach pogodowych, skutecznie pokrywają większe zapotrzebowanie na energię i eliminują brak ciepła w wyniku awarii jednego źródła.

W układzie hybrydowym odpowiednia instalacja i automatyka pozwala na optymalizację pracy zastosowanych urządzeń, tak aby wykorzystać najbardziej efektywne, tańsze w danych warunkach pogodowych źródło ciepła. Przykładowo, gdy temperatura w zimie spada poniżej wartości granicznych i pompa ciepła nie osiąga pożądanej wydajności, potrzebna ilość ciepła dostarczana jest przez kocioł. Dzięki zastosowaniu sterowników i termoregulatorów przełączanie źródła ciepła odbywa się bezobsługowo.

Urządzenia grzewcze mogą pracować wymiennie, w takim przypadku mowa o układzie alternatywnym, lub przez pewien czas pracować razem – wtedy jest to układ równoległy.

Oprócz właściwie dobranego wymiennika CWU, niezbędnym elementem instalacji hybrydowych jest zbiornik buforowy, magazynujący nadmiar energii do późniejszego wykorzystania, kiedy bieżąca podaż energii jest niewystarczająca. Woda zgromadzoną w buforze można wykorzystać zarówno do przygotowania ciepłej wody użytkowej, jak i do układu grzewczego.

Choć droższe na etapie inwestycji, instalacje hybrydowe są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, ponieważ na etapie eksploatacji dają możliwość pozyskania tańszej energii oraz zapewniają bezpieczeństwo energetyczne

Co to sa instalacje hybrydowe